A ParticiPécs egy interaktív stratégiai élőtársasjáték, amelynek alapja Pécs városa, kerettörténete pedig maga a valóság. Vajon hogyan tehetjük jobbá, élhetőbbé és érdekesebbé a saját lakókörnyezetünket? Hogyan tudunk részt venni a város alakításában? Akárcsak a való életben, a játékban is számtalan lehetőség nyílik erre: a játékosok fákat ültethetnek, műemléki értékű épületek megóvásáért küzdhetnek, parcellát bérelhetnek a közösségi kertben, utcafesztivált szervezhetnek, és eközben együtt gondolkodnak városfejlesztésről és közösségi életről. A város pedig közben folyamatosan változik…
Az oktatójáték célja, hogy a fiatalok játékos módon sajátítsanak el olyan cselekvési mintákat, amelyek hozzásegítik őket, hogy konstruktív és proaktív módon alakítsák saját környezetüket. A 30 m² alapterületű játéktáblán a résztvevők kedvük – és szerencséjük – szerint alakíthatják a belvárost.
Az városfejlesztő élő társas koncepcióját a kultúrAktív Egyesület csapata dolgozta ki helyi általános- és középiskolásokkal, várostervezőkkel és építészekkel, a játék vagány grafikáját pedig Sirály Dóri készítette.
Hogy kik játszhatnak a ParticiPéccsel? Bárki, sőt, szeretnénk, ha minél többen kipróbálnák a játékot és egy kicsit átalakítanák velünk a várost. Ezért szervezünk nyilvános, köztéri játékokat és iskolai foglalkozásokat.
Miről tanít a játék?
- a városról és a városfejlődésről
- részvételről, vagyis olyan cselekvési mintákról, amelyek hozzásegítik a fiatalokat, hogy konstruktív és proaktív módon alakítsák városukat
- együttműködésről, fejlesztve a kooperatív problémamegoldó készséget
Mit tartalmaz egy foglalkozás?
- a kétórás foglalkozást a kultúrAktív Egyesület szakképzett kutató pedagógusaiból, építészeiből és várostervezőiből álló önkéntes csapat bonyolítja le (további információ: www.kulturaktiv.hu)
- a foglalkozás első részében felelevenítjük a diákok meglévő tudását, felmérjük a városi terekről alkotott képüket és a térhasználati szokásaikat
- a második részben kipróbáljuk a ParticiPécs játékot
- a harmadik részben összegezzük az átélt tapasztalatokat, új információkat, és értékeljük a foglalkozást
- a foglalkozások ideális létszáma 20-24 fő (min. 12, max. 36 fő)